Zapraszamy do zapoznania się z wynikami kontroli.

W placówce przeprowadzono następujące kontrole:

24-26.03.2014r. Kontrola zewnętrzna, organ kontrolujący: KURATORIUM OŚWIATY w Szczecinie

W dniach od 24 do 26 marca 2014 roku w  Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza  w Barlinku wizytatorzy  z  Kuratorium Oświaty w Szczecinie przeprowadzili  ewaluację zewnętrzną, której celem było  zebranie informacji i ustalenie poziomu spełniania przez  placówkę wymagań zawartych w załączniku do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 października 2009 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (pełna lista wymagań na stronie www.npseo.pl)

Ewaluacja zewnętrzna polega na zebraniu przez zespół wizytatorów obiektywnych informacji na temat jakości pracy szkoły w celu oceny, w jakim stopniu szkoła ta spełnia wymagania określone przez państwo. Ministerstwo Edukacji Narodowej zdefiniowało 17 wymagań (obecnie 12 wymagań) dotyczących najróżniejszych dziedzin pracy szkoły: od wyników nauczania, realizacji obowiązującej podstawy programowej, przez rozwijanie aktywności i umiejętności społecznych uczniów, współpracę z rodzicami, po organizację pracy placówki, w tym jej warunki lokalowe i wyposażenie. Wymagania te grupują się w czerech obszarach:

• efekty - rozumiane jako wszelkie pożądane rezultaty pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły,
  • procesy - rozumiane jako system następujących po sobie działań, mających prowadzić do wytworzenia tych efektów;
  • środowisko - obejmujące wszelkie aspekty współpracy szkół ze środowiskiem lokalnym, a zwłaszcza z rodzicami uczniów;
  • zarządzanie - rozumiane jako wszystkie procesy zarządcze i kierownicze, wspierające trzy powyższe obszary.

Każde z tych wymagań dana szkoła może spełnić na poziomie od E do A:

• ocena E – oznacza niski stopień wypełniania wymagania przez szkołę,
  • ocena D – to podstawowy stopień wypełniania wymagania przez szkołę,
  • ocena C - średni stopień wypełniania wymagania przez szkołę,
  • ocena B - wysoki stopień wypełniania wymagania przez szkołę,
  • ocena A - oznacza bardzo wysoki stopień wypełniania wymagania przez szkołę.

W naszej placówce ewaluacja zewnętrzna obejmowała następujące zakresy wymagań:

1. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się.

2. Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej.

3. Respektowane są normy społeczne.

Wizytatorzy ds. ewaluacji starali  się  uzyskać pełny obraz funkcjonowania  naszej placówki.  Badania polegały na analizie różnorodnych dokumentów, przeprowadzeniu anonimowych ankiet o pracy szkoły wśród rodziców i nauczycieli. Ewaluatorzy przeprowadzili też szczegółowe i długotrwałe rozmowy z dyrektorem, rodzicami, z losowo wybranymi uczniami,  nauczycielami,  pracownikami niepedagogicznymi i  przedstawicielami różnorodnych instytucji współpracujących ze szkołą. W ramach ewaluacji dokonano obserwacji sposobu prowadzenia zajęć lekcyjnych przez różnych nauczycieli, w różnych klasach i z różnych przedmiotów. Obserwacji poddano również budynek szkoły i jej otoczenie, wyposażenie sal w pomoce dydaktyczne, tygodniowy plan zajęć itp.

Efekt  pracy wizytatorów zawiera  raport  opisujący różne aspekty funkcjonowania szkoły. Raport  niebawem zostanie zamieszczony na platformie internetowej www.npseo.pl. w zakładce “Zobacz raport z ewaluacji swojej szkoły” oraz na stronie internetowej naszej szkoły.

W wyniku przeprowadzonych obserwacji nasze działania zostały ocenione jako wysokie. We wszystkich badanych obszarach otrzymaliśmy ocenę B.

Serdeczne dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w proces ewaluacji zewnętrznej w naszej szkole- Rodzicom, Partnerom szkoły-Przedstawicielom Samorządu oraz instytucji i organizacji współpracujących ze szkołą, Nauczycielom, Pracownikom Niepedagogicznym i Uczniom.

mgr Elżbieta Trautman

tutaj możesz  przeczytać pełny raport -----> kliknij

Nazwa dokumentu: Nadzór i kontrola
Skrócony opis: